A A A
  • Zdjęcie: Violetta Wróblewska. Psycholog - Warszawa.
    Zdjęcie: Violetta Wróblewska. Psycholog - Warszawa.

TERAPIA SKONCENTROWANA NA ROZWIĄZANIACH

 

Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniach postrzega człowieka jako pełnego zasobów, umiejętności i tego, co dobre w drodze do poszukiwania rozwiązań.

 

Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają” – Milton Erikson

 

Insoo Kim Berg i Steve de Shazer uczyli się od swoich klientów tego co działa i ujęli to w modelu Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

 

W tej terapii klient razem z terapeutą pracują nad skonstruowaniem, jak najbardziej optymalnego rozwiązania dla danej sytuacji, w której się on znajduje.

Nie ma potrzeby zakładania z góry czasu trwania terapii. Terapeuta dąży do tego, aby czas terapii był jak najkrótszy, biorąc pod uwagę możliwości klienta w osiąganiu celu terapii.

W terapii tej nie stawia się diagnoz w tradycyjnym rozumieniu. Klient wyznacza cele terapii, dokonuje oceny postępów w terapii, a także sam podejmuje decyzję, kiedy ją zakończyć.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach należy do terapii ustrukturalizowanych. Związana jest z technikami wspomagania zmian i sposobem ich praktycznego zastosowania.

 

Filozofia centralna Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach:

 

  1. „Jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj tego.

  2. Jeśli się dowiesz co działa, rób tego więcej.

  3. Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. Rób coś innego”.

Niektórzy terapeuci mówią jeszcze o jednej zasadzie należącej do centralnej filozofii, która brzmi „życie jest proste, nie komplikuj”.

 

„Kierunek terapii wyznacza nie rodzaj problemów, ale cel i to czego chce klient” (Alarcon, Majchrowska, Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, Warszawa 2009, s. 2-3).

 

Jak wynika z badań budowanie rozwiązań z klientami systematycznie przynosi sukcesy niezależnie od problemów danego klienta (P. de Jong, I.K. Berg, Rozmowy o rozwiązaniach, Kraków 2007, s. 303-304).

 

Czym dla mnie jest Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach?

 

Twoje osobiste wrażenia są dla mnie najważniejsze. Akceptuję Twoją perspektywę na własne życie. Jest ona dla mnie źródłem wiedzy o Tobie i Twoim sposobie myślenia. Wierzę, że jesteś w stanie znaleźć w sobie każdą odpowiedź, gdyż jesteś ekspertem od swojego życia. Pomogę Ci odkryć tą wiedzę i zasoby potrzebne do znalezienia rozwiązania problemu.

Violetta Wróblewska

 

Jeżeli trudno jest Ci podjąć decyzję o uczęszczaniu na sesje terapeutyczne czy skorzystaniu z konsultacji psychologicznych, choćby ze względów finansowych, mam dla Ciebie wspaniałe rozwiązanie. Zachęcam Cię do przeczytania książki mojego autorstwa "Życie i zdrowie masz tylko jedno".

„Życie i zdrowie masz tylko jedno” - to poradnik, który wniesie wiele nowych wartości do Twojego życia.

W przystępny dla czytelnika sposób przedstawiam w nim recepty na to, jak zacząć świadomie i dobrze kierować swoim życiem. Jak pozbyć się nabytych przekonań, jak zmieniać siebie, ale również jak pokochać siebie, by pokochać innych. W 34 rozdziałach piszę m.in. o tym, jak na nasze życie wpływa gniew, jak wpływają różne emocje, jak odkryć swoją misję życiową, jak nadać życiu głębszy sens, jak realizować marzenia, mieć satysfakcjonującą pracę, czy w jaki sposób się odżywiać, by zachować zdrowie na dłużej.

W książce „Życie i zdrowie masz tylko jedno” również znajdziesz rozdziały poświęcone m.in. wybaczaniu innym, odnajdywaniu Boga, realizowaniu się w pracy, zdrowemu odżywianiu, jodze, medytacji, religii i wierze, dowiesz się, jak komunikować się z innymi, jak tworzyć satysfakcjonujący związek i dlaczego miłość ma tak wielką moc.

Czytając książkę „Życie i zdrowie masz tylko jedno”, Twoje spojrzenie na wiele spraw z pewnością się zmieni, jednocześnie odkryjesz część siebie – część, której być może wcześniej sobie nie uświadamiałeś.

Lektura poradnika „Życie i zdrowie masz tylko jedno” - to pierwszy krok ku lepszemu, zdrowszemu życiu.

„Życie i zdrowie masz tylko jedno” to poradnik, który pomoże Ci zrozumieć samego siebie. Za pomocą ćwiczeń dosięgniesz głębszej warstwy swojego „ja”, a to uczyni Cię bardziej świadomym i lepszym człowiekiem.

„Zdrowie i życie masz tylko jedno” – to poradnik, który porwie cię już od pierwszych stron. Konkretny, ale napisany przystępnym językiem. Poruszający wiele zagadnień, z którymi ludzie borykają się na co dzień.

Każdy z 34 rozdziałów opatrzony jest receptą, poradą lub aforyzmem – w wielu z nich znajdziesz także przykłady z życia osób, które zwróciły się do mnie po pomoc psychologiczną, by zmienić swoje życie na lepsze. Pod koniec książki przytaczam także najczęściej pojawiające się problemy, pytania, z którymi przychodzą do mnie pacjenci szukający pomocy – wyjaśniam przyczyny tychże problemów i daję rady, co zrobić, by choć trochę rozwiązać dany problem.

Kiedy rzeczywistość zaczyna cię przytłaczać, czujesz się wypalony zawodowo, nie wiesz, która drogą iść, gdzie możesz znaleźć Boga i czy religia ma sens, nie potrafisz się odstresować, jesteś niewolnikiem czasu, a twoja dieta pozostawia wiele do życzenia – czas sięgnąć po moją książkę „Zdrowie i życie masz tylko jedno”. Poradnik ten jest jak bomba energetyczna w postaci koktajlu ze zdrowych owoców! Kiedy zapoznasz się z książką – poczujesz, że twoje życie już nigdy nie będzie takie samo, a ty masz chęć i siłę, by je zmieniać.

Zachęcam Cię również do zakupu autocoachingu i ćwiczeń pt. "Studium sztuki lepszego życia" opartych na książce "Życie i zdrowie masz tylko jedno".

Więcej informacji o książkach i wybrane fragmenty niektórych rozdziałów znajdziesz na:

http://www.psychologwarszawa.biz.pl/?ksiazki-autorstwa-violetty-wroblewskiej,21

Życzę Ci, z całego serca, abyś każdego dnia zmieniał swoje życie na lepsze - Violetta Wróblewska